FAQ STORMjET – Via Color słownik pojęć

 

Kontakt ze wsparciem STORMjET
FAQ Via Color Pomoc
Słownik Pojęć

via color pomoc Dowiedz się więcej na czym polega Via Color Pomoc, poznaj szerokie możliwości produktów STORMjET, skorzystaj z instrukcji, pobierz najnowsze sterowniki, profile kolorystyczne oraz video poradniki dostępne w pomocy online.  Uzyskaj wsparcie, profesjonalną poradę lub serwis. Proszę – postępuj zgodnie z instrukcją na stronie.
Cap Top
Element z tworzywa i gumy odpowiedzialny za zabezpieczenie głowicy w stanie spoczynku plotera. Równocześnie jest odpowiedzialny za prawidłowe czyszczenie głowicy i jest  połączony z pompą atramentu. Cap Top zalicza się do materiałów eksploatacyjnych i jego stan techniczny powinien być stale monitorowany ze względu na bezpieczeństwo głowicy.
 
Atrament
Farba stosowana w ploterach, drukarkach i innych podobnych urządzeniach. Rozróżniamy atramenty: wodne, solwentowe, ekosolwentowe, sublimacyjne, pigmentowe, UV, latex. Atramentów nie można mieszać ponieważ grozi to zniszczeniem głowicy i innych części plotera.
Backlit
Materiał do druku stosowany do podświetleń.
Banding
Paskowanie na wydruku. Często występuje na skutek zaschniętych dysz głowicy. Inną przyczyną jest złe ustawienie przesuwu mediów lub nawijarki.
Bi-Direction
Sposób druku, polegający na nakładaniu atramentu w obu kierunkach ruchu karetki z głowicą. Jest to wydajniejsza forma druku, jednak przy precyzyjnych wydrukach zaleca się stosowanie Uni-Direction w celu uzyskania najwyższej jakości i ostrości detali obrazu.
Cap Cleaning
Funkcja zapewniająca czyszczenie cap topa, pompy i przewodów odprowadzających atrament, stanowi element codziennej konserwacji plotera. Zobacz film szkoleniowy
Carriage
Inaczej karetka drukująca z głowicą/głowicami
 Chip
Elektroniczne zabezpieczenie producenta plotera przed stosowaniem alternatywnych atramentów, tonerów lub innych materiałów eksploatacyjnych.
 CISS
System stałego zasilania plotera/drukarki w atrament. Rozróżniamy fabryczny system lub adoptowany – czyli przerabiany oryginalny z cartridge.
Cleaning
Funkcja czyszczenia głowicy plotera – ploter posiada kilka opcji czyszczenia, najczęściej są to: LIGHT (lekkie czyszczenie), STANDARD (czyszczenie pośrednie) oraz HEAVY lub STRONG (silne czyszczenie). Każdy proces czyszczenia głowicy powoduje zużycie pewnej ilości atramentu!
Czujnik Encodera
Jest to czujnik znajdujący się na karetce sczytujący położenie karetki z taśmy encodera, uszkodzenie lub zabrudzenie powoduje zakłócenia lub całkowicie uniemożliwia druk. Uszkodzenie czujnika encodera często jest mylone z samym encoderem.
Damper
Zbiornik na atrament pełniący również funkcję filtra, znajduje się bezpośrednio nad głowicą. Zalicza się do materiałów eksploatacyjnych i powinien być wymieniany średnio co 3-6 miesięcy w zależności od intensywności druku i jakości atramentu.
Dosuszarka
Zewnętrzne urządzenie stosowane do szybszego dosuszania wydruków. Zdecydowanie zaleca się stosowanie zewnętrznych dosuszarek zwłaszcza w połączeniu z systemem Take Up.
Druk Falą / Druk Rozproszeniem
Jest to specjalna technologia nakładania atramentu na media eliminująca efekt bandingu / paskowania. Polega na zastosowaniu specjalnego oprogramowania zakodowanego w programie RIP, umożliwiającego uruchomienie tego trybu. Druk fala posiada kilkanaście różnych trybów pracy.
Druk na tekstyliach
Bezpośredni druk na materiałach, tkaninach i tekstyliach w technologii sublimacyjnej. Wykonuje się go na specjalnych ploterach textylnych STORMjET TX po wydruku obraz utrwala się przy pomocy zewnętrznego wygrzewacza do sublimacji lub kalandra STORMjET HTX
DX 4
Oznaczenie głowic drukujących EPSON DX4 – technologia przestarzała obecnie nie stosowana w nowych ploterach i drukarkach
DX5 DX6 DX7
Najnowsze głowice EPSON. Zintegrowane zapewniają najwyższą jakość i parametry druku. Obecnie stosowane we wszystkich nowych ploterach zaopatrzonych w technologię EPSON
Dzienna konserwacja plotera
Jest to zestaw czynności które powinien wykonywać użytkownik każdego dnia po zakończonej pracy plotera. Do dziennej konserwacji zalicza się czynności wykonywane przy pomocy zestawu czyszczącego: ręczne usunięcie zabrudzeń zebranych naokoło gowicy, cap topa, wipera i stacji czyszczącej, wykonanie cleaningu z menu plotera, wykonanie cap clean z menu plotera.
Encoder
To specjalna taśma zainstalowana wzdłuż prowadnicy karetki, odpowiedzialna za sczytywanie pozycji karetki. Zabrudzenie lub uszkodzenie uniemożliwia druk. Czyszczenie odbywa się za pomocą suchej ściereczki bezpyłowej
Głowica
Element drukujący, głowica zalicza się do materiałów eksploatacyjnych. Ze względu na szczególną budowę podlega specjalnej opiece użytkownika, powinna być testowana i regularnie czyszczona przed każdym wydrukiem.
Grzałki
Ploter posiada 3 grzałki na stole drukującym, utrzymują temperaturę mediów w celu prawidłowego nakładania i utrwalania atramentu. Zbyt intensywne grzanie (pow 35C) może wywołać przysychanie głowicy i w efekcie trwałe zapchanie dysz.
Karetka
Karetka to jest ruchomy element plotera z zainstalowanymi głowicami.
Media
Materiały czyli nośniki na których wykonuje się wydruki: papier, folia, baner, itp.
Przegląd plotera
Jest regularna czynność serwisowa wykonywana przez autoryzowany serwis w celu utrzymania plotera w należytym stanie technicznym. Do czynności wykonywanych podczas przeglądu zaliczają się: wymiana filtrów, wymiana cap top, wymiana wiper, wymiana przewodów odprowadzających atrament, regulacja naciągu pasków przeniesienia napędu, oczyszczenie elementów optyki i czujników, regulacja i sprawdzenie sprawności grzałek plotera, kalibracja głowic.
Stacja czyszcząca
Element odpowiedzialny za zabezpieczenie i czyszczenie głowicy plotera składający się z: captop, wiper, pompa, przewody odprowadzające. Zalicza się do materiałów eksploatacyjnych i jest jednym z najważniejszych elementów układu zasilania w atrament i druku.
Sublimacja
Technologia druku atramentem do tekstyliów.
Profil
Ustawienie specjalnej kalibracji kolorystycznej w celu uzyskania jak najlepszego efektu kolorów na wydruku.
Pompa
Element stacji czyszczącej, pompa jest materiałem eksploatacyjnym, jej praca powinna być monitorowana przez użytkownika.
Printer
Określenie oznaczające ploter lub drukarkę
Printhead
Głowica drukująca – element drukujący, głowica zalicza się do materiałów eksploatacyjnych. Ze względu na szczególną budowę podlega specjalnej opiece użytkownika, powinna być testowana i regularnie czyszczona przed każdym wydrukiem.
Take-up System
Opcja dla plotera, mechanizm nawijający wykonywane wydruki bezpośrednio z plotera.
Uni-Direction
Sposób druku polegający na nakładaniu atramentu tylko w jednym kierunkach ruchu karetki z głowicą.
Variable Dot
Zmienna Kropla – System druku umożliwiający głowicy odpowiednie nakładanie atramentu na mediach. Dzięki zastosowaniu tej technologii wydruki nabierają fotograficznej jakości szczególnie przy przejściach tonalnych, twarzach i innych szczegółowych wydrukach.
Wiper
Wycieraczka element gumowy odpowiedzialny za prawidłowe czyszczenie głowicy, jest elementem stacji czyszczącej i należy do materiałów eksploatacyjnych
Zlewki
Resztki atramentu spływające do zbiornika odpadów. Resztki atramentu powinny być zabezpieczone i oddane do firmy zajmującej się chemicznymi odpadami. Zabronione jest wylewanie do kanalizacji!
Zmienna kropla
Variable Dot – System druku, umożliwiający głowicy odpowiednie nakładanie atramentu na mediach, dzięki zastosowaniu tej technologii wydruki nabierają fotograficznej jakości, szczególnie przy przejściach tonalnych, twarzach i innych szczegółowych wydrukach.
Zestaw czyszczący
Jest to specjalny zestaw przeznaczony do codziennej konserwacji plotera, zawiera: płyn czyszczący, sciereczki bezpyłowe, czyściki antystatyczne, rękawiczki, dozownik płynu czyszczącego.
Dziękujemy za skorzystanie z naszej oficjalnej witryny wsparcia. Mamy nadzieję, że jesteś zadowolony z obsługi naszych specjalistów, otrzymałeś niezbędne wsparcie oraz odpowiedź na wszystkie Twoje pytania. Zachęcamy do wypełnienia mini ankiety w której możesz wyrazić swój pogląd oraz przekazać nam swoje sugestie.

 

Zachęcamy również do kontaktu z innymi użytkownikami urządzeń STORMjET, zarejestruj się, wypełnij formularz i opisz swój problem. Twoje zapytanie dotrze do innych użytkowników którzy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

plotery-atramenty-serwis